چاپ لیبل

انواع چاپ لیبل

علاوه بر طراحی منحصر به فرد یک لیبل، چاپ آن نیز بسیار مهم است. با توجه به جنس لیبل، نوع چاپ متفاوت است. به طور مثال، چاپ بر روی کاغذ با چاپ روی فلز (آلومینیوم)  بسیار متفاوت است. چاپ لیبل‌ها به صورت اتوماتیک توسط دستگاه‌های چاپ و برش انجام می‌شود. چاپ لیبل محصولات بر روی کاغذ‌های زمینه دار و یا کاغذ‌های شفاف از رایج‌ترین چاپ‌‌های لیبل است. چاپ روی کاغذ‌های شفاف به این صورت است که بر روی یک لیبل شفاف، طرح نهایی چاپ می‌شود اما لیبل‌های معمولی بر روی برچسب‌های غیر شفاف چاپ می‌شوند.

امروزه چاپ بر روی پی وی سی (PVC) نیز به راحتی قابل انجام است. لیبل‌های پی وی سی کاربردهای زیادی دارند و بر روی لباس فرم، کلاه و کیف‌ استفاده می‌شوند اما زمانی که لیبل‌های فلزی وارد بازار شدند به سرعت طرفداران خود را پیدا کردند. ورقه‌های نازک آلومینیومی و دیگر آلیاژ‌ها بسیار بهتر از پلاستیک هستند. با چاپ لیبل به روش متالایز یک گام بزرگ در جهت حفظ و نگهداری محیط زیست برداشته اید. لیبل‌های فلزی بر روی تمامی محصولات قابل استفاده هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند. دستگاه‌های چاپ و برش لیبل با اتصال به یک رایانه و برنامه‌های طراحی لیبل، برچسب‌ها را در هر اندازه و رنگی چاپ می‌کنند و برش می‌­دهند.

چاپ بر روی پی وی سی

انواع چاپ لیبل

چاپ‌ها به روش‌های متنوعی انجام می‌شوند که در اینجا به رایج‌ترین شیوه‌های آن اشاره می­‌کنیم:

– چاپ دیجیتال

از رایج‌ترین انواع چاپ می‌باشد که دستگاه‌های آن از خانگی تا اداری و صنعتی موجود می‌­باشد. چاپ دیجیتال به دو صورت لیزری و جوهر افشان صورت می‌گیرد.

– فلکسوگرافی

این چاپ که در واقع پیشرفته شده چاپ حروفی به حساب می­‌آید، به این صورت است که یک غلتک انعطاف پذیر که طرح لیبل روی آن نقش بسته است، جوهر را به خود می­‌گیرد و روی سطح مورد نظر چاپ می‌کند. این نوع از چاپ مناسب رنگ کردن یک فضای زیاد در چاپ است. همچنین برای سطوح صاف مثل پلاستیک، فلز و … بسیار مناسب است.

– فویل‌های سرد و گرم

چاپ لیبل با این روش باعث می‌شود که لیبل محصول بسیار لوکس و زیبا جلوه کند. فویل‌های طلایی یا نقره‌ای به صورت برجسته نام محصول یا برند شما را زیباتر نشان می‌دهد. در این روش فویل حرارت دیده (فویل داغ) یا فویل چسبنده (فویل سرد) بر روی سطح مورد نظر استامپ می‌شود.

چاپ به روش فویل سرد و گرم

چاپ به روش فویل سرد و گرم

– چاپ برجسته

این چاپ در واقع بین دو صفحه که یکی برجسته و دیگری فرو رفته است اتفاق می­افتد. صفحه‌ای که قرار است لیبل روی آن چاپ شود، بین دو صفحه برجسته (نری) و فرو رفته (مادگی) قرار می­‌گیرد و چاپ برجسته اتفاق می­‌افتد.

– چاپ کلیشه

این چاپ برای لیبل‌هایی است که یک طرح را تکرار می‌کنند و می­‌تواند طرح لیبل را روی صفحه چاپ، در سایز کوچک و تراکم بالا یا در سایز‌های بزرگ برای چندین لیبل با تولید بالا چاپ کند.